5ος Παγκόσμιος Διαγωνισμός Ποίησης
"Κ. Π. Καβάφης" 201
9

 

Ενημέρωση Συμμετεχόντων

Ο Διαγωνισμός ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Τα Βραβεία είναι Τιμητικοί Τίτλοι οι οποίοι θα απονεμηθούν σε μια μεγάλη επίσημη εκδήλωση
που θα πραγματοποιηθεί τον Μάρτιο στο Βόλο.

(Η ημερομηνία και το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα ανακοινωθούν σύντομα).

Οι συμμετέχοντες που δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στην Εκδήλωση Απονομής,
θα λάβουν τα Βραβεία τους ταχυδρομικά.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

Στην Τελική Φάση του Διαγωνισμού προκρίθηκαν οι ποιητές:

Χρίστος Tσιαήλης (Λευκωσία, Κύπρος)
Απόστολος Παπαδημητρίου (Ν. Πέραμος)

Ιουλία Βασιλέα - Παχνιώτου (Λεμεσός, Κύπρος)
Ελένη Οικονόμου (Βόλος)
Παντελής Τσιμπισκάκης (Θεσσαλονίκη)

Βιβή Κοψιδά - Βρεττού (Λευκάδα)

Ανδρέας Γεωργαλλίδης (Λευκωσία, Κύπρος)

Οχάνες Νίκος Μικιρδιτσιάν   (Αθήνα)

Μιλτιάδης Ντόβας (Ιωάννινα)

Ιωάννης Κόντος (Αθήνα)

Γκέλη Ντηλιά (Ναύπλιο)

Σοφία Τσιφλίδου (Σέρρες)

Κωνσταντίνος Κοτσίρος (Κομοτηνή)

Στέλιος Δερικολέτης (Θεσσαλονίκη)

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος (Κομοτηνή)

Αθηνά Μελή (Βέλγιο)

Ρούλα Σταύρου - Ιωαννίδου (Λευκωσία, Κύπρος)

Ανδρέας Γεωργιάδης (Πάφος, Κύπρος)
Αντώνιος Ζαΐρης (Αθήνα)

Βασιλική Δραγούνη (Αθήνα)

Κωστής Μπούτος (Πολύγυρος)

Γεώργιος Τζανόπουλος (Αγ. Νικόλαος)

Στέλλα Δέδε (Αθήνα)

Όλγα Καλύβα (Καρδίτσα)

Κυριακή Χριστοφορίδη (Βαρκελώνη, Ισπανία)

Κωνσταντία Γέροντα (Πτολεμαϊδα)

Άννα Καρατζά (Αθήνα)

Δημήτριος Τυραϊδής (Χανιά)

Ευαγγελία Ρέγκλη (Αθήνα)

Μαρία Ευθυμιάδου Ζάγκουλου (Πάφος, Κύπρος)

Ξενοφών Καλογερόπουλος (Αθήνα)

Φοίβη Παπαευγενίου Κότσιρα (Αθήνα)

Βαρβάρα Κατσιάνου (Οινούσσες)

Κυριακή Δράκου (Πάφος, Κύπρος)

Θέμις Τάταρη - Μπιλλήρη (Κάλυμνος)

Βάια Τζιώρου (Βόλος)

Δήμητρα Τσούπου (Καρδίτσα)

Μαρία Σκούλου (Αθήνα)

Εμμανουήλ Βαβαδάκης (Καλαμάτα)

Γλύκα Γκίκα (Μεσολόγγι)

Κωνσταντίνος Τσιούφης (Αθήνα)

Ελπίδα Μανιάτη - Σίττα (Αθήνα)

Κώστας Νούσσιας (Αθήνα)

Σκεύη Περατικού (Αμμόχωστος, Κύπρος)

Βασίλης Παππάς (Αθήνα)

Γεωργία Χριστοπούλου (Πάτρα)

Ρόδω Τσιγκουνάκη (Χανιά)

Χαρά Ρίζου (Πειραιάς)

Αικατερίνη Ανδρουλάκη (Ρέθυμνο)

Σταύρος Αυγολούπης (Θεσσαλονίκη)

Ειρήνη - Μαρία Τζιώγα (Θεσσαλονίκη)

Μυρτώ Βαξεβάνη (Πειραιάς)

Θεοδώσης Ανδριώτης (Ν. Υόρκη, ΗΠΑ)

Δήμητρα Σκούρτη (Αθήνα)

Βασιλική Πανταζή (Πάλαιρος)

Παναγιώτης Γκούβερης (Αθήνα)

Μαρία Παπακωνσταντίνου (Λάρισα)
 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
(Τελική Φάση)

"Χρυσό Βραβείο Ποίησης Κ. Π. Καβάφης 2019" (εκτός συναγωνισμού) στην Γκέλη Ντηλιά
για την ιδιαίτερα σημαντική προσφορά της στην Ποίηση

"1ο Ειδικό Βραβείο Μεταμοντέρνας Ποίησης 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Ανδρέα Γεωργαλλίδη

"1ο Τιμητικό Βραβείο Κοινωνικού Ποιήματος 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Οχάνες Νίκο Μικιρδιτσιάν
για το ποίημα "Η μοναξιά των αντρών", από την Ποιητική Συλλογή "Στήλη άλατος"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Πρωτότυπου Ποιήματος 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Κωνσταντίνο Νικολόπουλο
για το ποίημα "Μια ψέμα, μια αλήθεια", από την Ποιητική Συλλογή "Το πυκνό τραγούδι"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Φιλοσοφικού Ποιήματος 2019" (εκτός συναγωνισμού) στην Αθηνά Μελή
για το ποίημα "Ανακύκλωση ενέργειας", από την Ποιητική Συλλογή "Αν ήμουν λέξη"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Ανθρωπιστικής Ποίησης 2019" (εκτός συναγωνισμού) στην Κυριακή Δράκου
για το ποίημα "Μείνε άνθρωπος", από την Ποιητική Συλλογή "Στον Μαραθώνα για την Ειρήνη στον κόσμο"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Ποίησης Χαϊκού 2019" (εκτός συναγωνισμού) στην Θέμις Τάταρη Μπιλλήρη
για την Ποιητική Συλλογή "Μικρά Τοπία Ποίησης"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Αφηγηματικής Ποίησης 2019" (εκτός συναγωνισμού) στη Μαρία Σκούλου
για την Ποιητική Συλλογή "Slide one: Το πευκόδασος"

"1ο Τιμητικό Βραβείο Ποιητικού Μονόλογου 2019" (εκτός συναγωνισμού) στον Εμμανουήλ Βαβαδάκη
για το ποίημα "Τι φως φωτίζει τα μάτια σου" από την Ποιητική Συλλογή "Ο καρκίνος και το κορίτσι"

 

 

 

1o ΒΡΑΒΕΙΟ

Γλύκα Γκίκα  (Μεσολόγγι)
  "Ματωμένο Φεγγάρι"

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Μιλτιάδης Ντόβας  (Ιωάννινα)
  "Αντίδωρο"

 

Βιβή Κοψιδά - Βρεττού  (Λευκάδα)
  "Απειλή Φωτός"

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Ανδρέας Γεωργιάδης  (Κύπρος)
  "Μετάλλαξη"

 

Θεοδώσης Ανδριώτης  (Ν. Υόρκη, ΗΠΑ)
  "Εντυπώσεις"

4ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Αθηνά Μελή  (Βέλγιο)
  "Αν ήμουν λέξη"

 

Κυριακή Χριστοφορίδη  (Βαρκελώνη, Ισπανία)
  "Στη σκιά του βράχου"

5ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Ιουλία Βασιλέα Παχνιώτου  (Λεμεσός, Κύπρος)
  "Περιαγωγή"

 

Ρούλα Ιωαννίδου - Σταύρου   (Λευκωσία, Κύπρος)
  "Μηνύματα χωρίς παραλήπτη"

 

 

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΟΜΗΡΟΣ

Μιλτιάδης Ντόβας

 

"Αντίδωρο"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΣΙΟΔΟΣ

Παντελής Τσιμπισκάκης

 

"Συνάγκεια"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΙΣΧΥΛΟΣ

Ιουλία Βασιλέα Παχνιώτου

 

"Περιαγωγή"

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΟΦΟΚΛΗΣ

Βιβή Κοψιδά Βρεττού

 

"Απειλή Φωτός"

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ

Ρέγκλη Ευαγγελία

 

"Γωνία Φαλλού και Σύμπαντος Κόσμου"

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΘΕΣΠΗΣ

Εμμανουήλ Βαβαδάκης

 

"Ο καρκίνος και το κορίτσι"

 ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΡΥΝΙΧΟΣ

Ελπίδα Σίτα Μανιάτη

 

"Βουβή κραυγή"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΝΑΚΡΕΩΝ

Οχάνες Νίκος Μικιρδιτσιάν

 

"Στήλη άλατος"

 

Παναγιώτης Γκούβερης

 

"Μύθοι κι εμμονές"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ

Ανδρέας Γεωργιάδης

 

"Μετάλλαξη"
  Αντώνης Ζαΐρης

 

"Ανήσυχη περιπλάνηση"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΑΠΦΩ

Όλγα Δημοσθένους Καλύβα

 

"Κρινανθώνος ενστάλαξις"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΙΝΔΑΡΟΣ

Αθηνά Μελή

 

"Αν ήμουν λέξη"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΜΝΕΡΜΟΣ

Ελένη Οικονόμου

 

"Φυλλωσιές και Ρίζες"
  Iωάννης Κόντος
  "Μικρή Γυνεολογία"
  Γκέλη Ντηλιά
  "Αρένα"
  Κωστής Μπούτος
  "Μονοπάτι"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ

Θεοδώσης Ανδριώτης

 

"Εντυπώσεις"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΤΕΡΠΗ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΙΣΩΠΟΣ

Μαρία Σκούλου

 

"Slide one: Το πευκοδάσος"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΟΓΕΝΗΣ

Απόστολος Παπαδημητρίου

 

"Πλέοντας την εγγυτάτη"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ

Ξενοφών Καλογερόπουλος

 

"Απορίες του δειλινού"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ

Κυριακή Δράκου

 

"Στον Μαραθώνα για την Ειρήνη στον κόσμο"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΡΑΤΩ

Αικατερίνη Ανδρουλάκη

 

"Το Δώρο της Εύας"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΝΥΤΗ

Φοίβη Παπαευγενίου - Κότσιρα

 

"Ακροβασία από άβυσσο σε αιωνιότητα"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΝΑΝΔΡΟΣ

Ειρήνη - Μαρία Τζιώγα

 

"Προβληματισμοί"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ

Βασιλική Δραγούνη

 

"Αόρατες υφές"

 

Μυρτώ Βαξεβάνη

 

"Καλντέρα"

 

Δήμητρα Σκούρτη

 

"Άρατε Πύλας"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ

Γεώργιος Τζανόπουλος

 

"Μακεδονία - Στη Σιγή της Αιωνιότητας"

 

Μαρία Παπακωνσταντίνου

 

"Ακροβατώντας στο μεταίχμιο"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

Στέλιος Δερικολέτης

 

"Με τα μάτια ενός δάντη"

 

Κυριακή Χριστοφορίδη
  "Στη σκιά του βράχου"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΞΕΝΟΦΑΝΗΣ

Χρίστος Τσιαήλης
  "Εκεί στο Θαν"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΠΟΛΛΩΝ

Άννα Καρατζά

 

"Αίσθησις του όλου"
  Κώστας Νούσιας

 

"Δακτυλικά αποτυπώματα"

 

Βαρβάρα Κατσιάνου

 

"Στου ουρανού το χρώμα"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ

Βασιλική Πανταζή

 

"Τεθλασμένες χορδές"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ

Ανδρέας Γεωργαλλίδης

 

"Η ανακατανομή του άδειου"

 

Σταύρος Αυγολούπης

 

"Αστρονομικές ματιές στην Ποίηση"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΠΟΛΥΜΝΙΑ

Στέλλα Δέδε

 

"Εντροπικό Σύμπαν"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΙΛΗΜΩΝ

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΒΑΚΧΥΛΙΔΗΣ

Κωνσταντία Γέροντα

 

"Ο ίσκιος του σταυρού"

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΙΜΩΝΙΔΗΣ

Ρούλα Ιωαννίδου - Σταύρου

 

"Μηνύματα χωρίς παραλήπτη"
  Mαρία Ευθυμιάδου - Ζάγκουλου

 

"Όνειρα γραμμένα με κιμωλία"
  Κώστας Τσιούφης

 

"35 στροφές μιας ανάσας"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΑΛΚΑΙΟΣ

Σοφία Τσιφλίδου

 

"Εικόνες Ελλάδας"
  Δημήτρης Τυραϊδής

 

"Της ζωής εικόνες"

 

Ρόδω Τσιγκουνάκη

 

"Τα χρώματα του έρωτα"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΤΙΜΟΚΡΕΩΝ

Κωνσταντίνος Κοτσίρος

 

"Ποιητικές περιπλανήσεις"
 

Κωνσταντίνος Νικολόπουλος

 

"Το πυκνό τραγούδι"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΤΥΡΤΑΙΟΣ

Δήμητρα Τσούπου

 

"Ξετύλιγα όνειρα"

 

Βασίλης Παππάς

 

"Πάνω από τις θάλασσες των Ελλήνων"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ

Βαϊα Τζιώρου

 

"Σημεία Ζωής"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

Θέμις Τάταρη Μπιλλήρη

 

"Μικρά Τοπία Ποίησης"
  Γλύκα Γκίκα

 

"Ματωμένο Φεγγάρι"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΣΟΛΩΝ

Χαρά Ρίζου

 

"Εκκρεμοδικία"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΑΡΙΩΝ

Γεωργία Χριστοπούλου

 

"Ήχοι Φωτός
  Σκεύη Περατικού
  "Βουβές φωνές"

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΣΤΗΣΙΧΟΡΟΣ

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΤΕΡΠΑΝΔΡΟΣ

 
   

ΒΡΑΒΕΙΟ  ΟΡΦΕΑΣ

 
   

 

 

 

 

 

 

copyright ©  artsociety.gr                                                                   design: WebWom